11 Nisan 2016 Pazartesi

Çöpsüz bir hayat mümkün diyen kadın: Lauren Singer

Bir TED konuşmasında denk geldim Lauren Singer'a; TEDxTeen'de konuşan (konuşmayı izlemek için şuraya lütfen) Lauren Singer; önce bir küçük kavanoz gösteriyor, içinde son 1 senede ürettiği/neden olduğu çöp var. Sadece bir minik kavanoz!
Lauren, bu konuşmada neden çöp üretmeyen bir hayatı tercih ettiğini anlatıyor.

Müsait olduğunuzda bir 15 dakika ayırarak bu konuşmayı dinlemenizi, üzerine bir de blogu trashisfortossers'ı okumanızı tavsiye ederim.

Sonra da bir dönüp kendinizi sorgulayın; aslında engel olabileceğiniz ne kadar çöp üretiyoruz? Ben o gün işyerinde içip içip (en azından geri dönüşüme attığım) pet şişe sayısına baktım. İnanılmazdı.

Sonra en kolay erişimi orda bulacağıma inandığım için instagrama girdim ve hesaplar arasında biraz dolaştım. Sonuç inanılmaz. Tamam belki okyanusta bir su damlası kadar ama yine de ilham verici bir çok hesap var. Ve yapılabilecek bir çok küçük hareket. Bir kaç tanesini burda sıralamak isterim. Daha fazlası için #zerowaste #nowaste #notrash gibi hashtag'lere göz atabilirsiniz.

- Bir starbucks/Nero vs kahve severseniz termomug da denen, hafif termoslarınızı yanınızda taşıyın, kahvenizi kağıt bardakta değil bunlarda alın, hatta mason jar diye tabir edilen ikonik (burda limonata için vs meşhur olan) bardak kavanozlardan alıp dışarda alacağınız tüm içecekler için kullanabilirsiniz.